Ziołowe kuracje potrzebne zniszczonym włosom. Ranking najlepszych ziół

kasia
napisany przez Kasia
ziele skrzypu

Kolor, struktura, objętość to cechy włosów, które nabywamy genetycznie. Nie mamy na nie wpływu jednak możemy w dzisiejszych czasach bardzo łatwo zmienić wygląd swoich włosów poprzez farbowanie, prostowanie, trwałą ondulację, zagęszczanie czy rozjaśnianie.

Należy jednak pamiętać, że takie zabiegi mają bardzo negatywny wpływ nasze włosy. U kobiet mogą być zniszczone, rzadkie i połamane, u mężczyzn mogą wypadać, aż do całkowitego wyłysienia.

Aby tego uniknąć należy nie tylko zastanowić się nad zasadnością zabiegów fryzjerskich, ale także zdać sobie sprawę, że przede wszystkim stan zdrowia, dieta, higiena osobista oraz rodzaj kosmetyków, jakie się stosuje ma znaczący wpływ na włosy.

Trzeba się więc zastanowić czym naturalnie wzmocnić włosy oraz jak poprawić kondycję włosów najlepiej w sposób naturalny.

Ziołowe kuracje na włosy – rodzaje ziół i problemy

Jednym z naturalnych sposobów na poprawę kondycji włosów bez większego ich obciążania oraz bez żadnych skomplikowanych zabiegów i drogich preparatów chemicznych jest ziołowa kuracja na włosy, którą nie dość że można przeprowadzić samodzielnie, to także można wykorzystać łatwo dostępne składniki pochodzące prosto z natury.

To zioła, które możemy dostać w każdym sklepie – zarówno spożywczym, jak i takim z naturalną żywnością. Są to m.in. rumianek, szałwia, pokrzywa, skrzyp polny, mięta pieprzowa czy chmiel, nagietek, lawenda, rozmaryn, lipa, melisa i wiele innych.

Każde z tych ziół działa jak kosmetyki naturalne a odpowiednio zaaplikowane na włosy pomaga w zwalczaniu różnych problemów z włosami i skórą na głowie.

Na zniszczone, suche i łamliwe włosy najlepiej pomagają:

  • Mięta pieprzowa (Mentha ×piperita) – na włosy można stosować napar z tej rośliny, jak i olejek. Dobra jest na wzmacnianie włosów naturalne, dodawanie im blasku a także na eliminację łupieżu, czy szybszy wzrost włosów (w tym celu należy wmasowywać olejek w skórę głowy). Mięta powoduje również, że włosy się nie puszą – wystarczy płukać je regularnie naparem z tego zioła.
  • Lipa drobnolistna (Tilia) – napar przygotowany z liści tej rośliny nie tylko zapobiega łamaniu się i suchości włosów, ale także ma właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i łagodzące. To wszystko dzięki związkom śluzowym zawartym w lipie. Dodatkowo włosy dostają nowy połysk, mają odżywiony kolor, są elastyczne, miękkie i lepiej się układają oraz łatwiej się je czesze.
  • Rozmaryn (Rosmarinus officinalis) – odpowiednio przygotowane jego liście i wierzchołki nadają włosom połysk i lekkie przyciemnienie, gdyż mają działanie tonizujące. Płukanie włosów naparem z rozmarynu wzmacnia i regeneruje włosy, powoduje, że szybciej rosną i nie wypadają. Działa również przeciwłupieżowo i poprawia ukrwienie skóry głowy.

Na wypadające włosy może przydać się:

  • Skrzyp polny (Equisetum arvense) – przede wszystkim zawarta w nim duża ilość krzemu uzupełnia jego niedobory, dzięki czemu nie trzeba już zastanawiać się co na wypadanie włosów jest najlepsze. Ponadto przy regularnym stosowaniu sprawia, że stają się mocniejsze i sprężyste, a pobudzone dzięki niemu krążenie w skórze głowy i odżywienie cebulek włosowych powoduje, że intensywniej rosną, są odpowiednio nawilżone i mniej łamliwe.
  • Szałwia (Salvia officinalis) – napar z tej rośliny oprócz hamowania wypadania włosów, działa przeciwłupieżowo, wygładza kręcone włosy oraz nieco przyciemnia te o brązowym odcieniu. Ta także właściwości wzmacniające, odkażające i bakteriobójcze. Przy stosowaniu szałwii włosy nie przetłuszczają się a skóra głowy jest odświeżona.
  • Pokrzywa (Urtica) – zawiera kwas krzemowy, witaminę C, E, K oraz B2 i B5. Dzięki takim składnikom nie tylko wzmacnia włosy, ale także powoduje ich szybszy wzrost, przywraca im blask oraz odżywia skórę głowy. Przyczynia się do zwalczania łupieżu i nadmiernym wypadaniu włosów. Wywar z pokrzywy możemy pić, ale także płukać nim włosy, tylko należy pamiętać, aby przygotowywać go z suszonych liści, gdyż świeże będą zabarwiać włosy nieco na zielony odcień.
  • Kozieradka (Trigonella foenum-graecum) – nie tylko zapobiega wypadaniu włosów, ale także przyspiesza ich wzrost, a po regularnym stosowaniu przez niemalże kilka tygodni rosną nam nowe włosy, unoszą się przy nasadzie oraz stają się sztywniejsze, puszyste i nie przetłuszczają się. Przy stosowaniu tego zioła na włosy nie powinien pojawić się także łupież.
  • Chmiel (Humulus) – zawiera w sobie olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, dzięki czemu wzmacnia włosy. Przeciwdziała ich wypadaniu, przetłuszczaniu się oraz powstawaniu łupieżu. Dzięki płukankom z chmielu włosy będą łatwo się układać oraz zostanie przywrócony ich naturalny blask.
  • Liść pietruszki (pietruszka zwyczajna – Petroselinum crispum) – dzięki stosowaniu płukanki z naparu natki pietruszki włosy nie będą wypadać, będą wygładzone, przestaną się puszyć oraz da się zauważyć ich wzrost. Roślina ta zawiera witaminy z grupy B, witaminę C i A oraz wiele mikroelementów, tj. żelazo, magnez, sód, wapń, karoten i chlorofil, co wpływa na wzmocnienie włosów i ich odżywienie.

Na przetłuszczające włosy dobrze działa:

  • Brzoza (Betula) – w szczególności jej sok i napar z liści przy regularnym płukaniu powoduje, że włosy przestają przetłuszczać się. Jej składniki przywracają równowagę skóry głowy, oczyszczają ją oraz mają działanie przeciwzapalne i ściągające. Włosy są puszyste, miękkie, mają połysk oraz nie wypadają.

Na łupież najlepiej pomaga:

  • Bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum) – jego bylica powoduje zatrzymanie powstawania łupieżu oraz powinno się ją stosować przy przetłuszczaniu się włosów. Wykazuje także właściwości poprawiające ukrwienie skóry i krążenie krwi, dlatego jest dobra do przyspieszenia wzrostu włosów.

Na podrażnienia, swędzenie i zakażenia skóry głowy stosuje się:

  • Nagietek (Calendula officinalis) – wpływa regeneracyjnie, przeciwgrzybicznie, przeciwzapalnie oraz bierze udział w gojeniu się ran skóry. Ma pozytywny wpływ także na same włosy, gdyż odbudowuje ich strukturę, nadaje połysk, sprawia, że nie wypadają a także są puszyste.
  • Lawenda (Lavandula) – łagodzi podrażnienia i działa bakteriobójczo poprzez zawarty w sobie olejek eteryczny. Dzięki tej roślinie włosy są odżywione, zregenerowane i mocne poprzez lepsze krążenie w skórze głowy. Chroni włosy także przed łamliwością, suchością oraz łupieżem.
  • Melisa lekarska (Melissa officinalis) – świetna w łagodzeniu swędzenia oraz wspomaganiu procesów przeciwzapalnych i grzybobójczych. Można pozyskać z niej olejek melisowy i przeprowadzić nim olejowanie włosów. Zawiera także wiele cennych składników, tj. flawonoidy, garbniki oraz polifenole.
  • Rumianek (Matricaria chamomilla) – jest ziołem bardzo popularnym w kosmetyce, również w produkcji produktów do pielęgnacji włosów. To jego działanie przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia oraz eliminujące swędzenie skóry wpływa na jego popularność. Ma w swoim składzie cholinę, związki flawonoidowe, chamazulen oraz pochodne kumarynowe. Płukanie włosów naparem z rumianku sprawia, że są miękkie, błyszczące oraz łatwo się układają.
  • Kocimiętka (Nepeta) – warto płukać jej wywarem włosy, gdyż ma on właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i odkażające, dlatego łagodzi podrażnienia skóry głowy. Pobudza także włosy do wzrostu.

Gdzie można zakupić naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów?

Proponuję zrobić zakupy w popularnym sklepie zielarskim MojaNatura.pl. Ceny są przystępne i każdy znajdzie coś dla siebie. Dla zainteresowanych podsyłam linka – https://mojanatura.pl/83-do-wlosow. Ogrom naturalnych szamponów z różnych części świata, także z Syberii 🙂

Jak przygotować zioła do kuracji włosów?

W celu przygotowania odpowiedniego preparatu na problemy z włosami musimy zaopatrzyć się w susz z konkretnych ziół.

Przygotowanie wcierki na włosy i skórę głowy jest bardzo proste: wystarczy dwie czubate łyżki suszu zalać 100 ml wody. Napar z samych liści wystarczy zalać wrzątkiem i będzie gotowy do płukania, natomiast w przypadku łodyg, kory czy korzeni musimy je pogotować 15 minut na napar.

Tak przygotowane preparaty należy stosować zawsze na umyte włosy oraz stosować je regularnie tylko w taki sposób możemy osiągnąć efekty, których się spodziewamy. Możemy także korzystać z gotowych naturalnych dostępnych w sklepach produktów, czego przykładem może być ziołowa kuracja na włosy ojca Klimuszko czy ziołowe serum Agafii.

To drugie zawiera naturalne składniki, tj. drożdże piwne, papryczkę chili i 7 ziół, których kompozycja przyspiesza porost włosów. Gotowe produkty ziołowe na włosy najlepiej kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub naturalnymi składnikami i może to być wspomniana ziołowa kuracja na włosy ojca Klimuszko.

Opinie na jej temat są bardzo przychylne, a osoby, które ją stosowały zdecydowanie przekonują, że ich włosy stały się mocniejsze, bardziej lśniące oraz odżywione.

Opinie 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *