Bierne palenie

kasia
napisany przez Kasia
bierne palenie

Zjawisko biernego palenia polega na wchłanianiu przez osoby postronne substancji chemicznych będących skutkiem reakcji spalania papierosów. Według danych WHO aż 80 procent aktywnych palaczy pali w towarzystwie osób niepalących. Czy to oznacza, że już za kilka lat czeka nas kolejna „epidemia” chorób oddechowych i nowotworowych?

Palenie bierne – dlaczego jest szkodliwe?

Wdychanie dymu papierosowego jest dużo bardziej niebezpieczne dla osób niepalących, niż dla osób, które palą aktywnie. Zacznijmy od tego, że palenie bierne wiąże się przecież z wdychaniem tych samych substancji, które wchłaniane są przez płuca palacza. Związki te są silnie toksyczne i mogą wyrządzać olbrzymie spustoszenie również w organizmach postronnych osób. Statystyki są przerażające! Okazuje się bowiem, że w zwykłym dymie z papierosa znajduje się aż 4000 różnych trujących związków chemicznych, z czego jeden procent z nich ma właściwości rakotwórcze. Dużym wyzwaniem dla biernych palaczy są też związki powstałe w trakcie spalania tytoniu, które – w połączeniu z powietrzem atmosferycznym – są dużo groźniejsze dla nich niż dla palaczy aktywnych. Okazuje się, że dym tytoniowy wdychany biernie zawiera aż 35 razy więcej dwutlenku węgla, niż dym wdychany przez osobę aktywnie palącą papierosy. Różnice dotyczą również zawartości nikotyny, której we wdychanym biernie powietrzu jest aż 4 razy więcej.

Skutki biernego palenia – co warto o nich wiedzieć?

Tak zwane bierne palenie może doprowadzić do szeregu powikłań zdrowotnych. Najgroźniejsze z nich to gwałtowny wzrost ryzyka zachorowania na raka płuc, a także na inne choroby układu oddechowego. Co gorsza, może ono też doprowadzić do zaburzeń w krzepnięciu krwi, a także do powstawania skrzepów i rozwoju miażdżycy. Bierne palenie wiąże się też z podrażnieniem śluzówki, czyli z zaczerwienieniem w okolicach oczu, a także z pogorszeniem kondycji skóry, włosów i paznokci. Bierne wchłanianie produktów spalania wyrobów tytoniowych może też doprowadzić do osłabienia koncentracji i zdolności intelektualnych, a także do szybszego zmęczenia. Dym tytoniowy jest też poważnym niebezpieczeństwem dla kobiet w ciąży (ryzyko poronienia i wystąpienia wad wrodzonych). Z kolei u dzieci może on doprowadzić do spowolnienia rozwoju, rozdrażnienia, niepokoju, a także do innych dolegliwości psychicznych. Zauważono również, że oddziaływanie dymu tytoniowego na dzieci i młodzież zwiększa ryzyko wystąpienia prób samobójczych.

Unikanie biernego palenia – podstawowe wskazówki

Okazuje się, że ze zjawiskiem biernego palenia można walczyć. W tym celu wydziela się w obiektach użyteczności publicznej osobną przestrzeń dla osób palących, tzw. wiaty palarnie (https://www.wiatasmietnikowa.pl/palarnie.html). Mało tego, coraz więcej zakładów pracy wprowadza ograniczenia dla palaczy, gdyż palenie aktywne generuje koszty i to nie tylko zdrowotne. Co więcej, dużo zmieniło się w kontekście świadomości społecznej. Bierni palacze coraz częściej zwracają uwagę na osoby palące np. w pomieszczeniach zamkniętych.

Nikt nie jest skazany na dym papierosowy. Dlatego zamiast palić biernie, warto po prostu reagować!

Opinie 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *