Glistnik jaskółcze ziele – na co pomaga?

Glistnik jest ziołem znanym i stosowanym od wieków w medycynie niekonwencjonalnej. Wykorzystuje się go przede wszystkim do leczenia kurzajek. Jednak jaskółcze ziele ma też wiele innych zastosowań. Na co warto, zatem je stosować, by pozytywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie oraz o czym należy pamiętać podczas picia naparów z glistnika?
Glistnik jaskółcze ziele – na co warto go stosować?
Jaskółcze ziele posiada wiele właściwości zdrowotne i jest powszechnie dostępne w naszym kraju, gdzie można je kupić w większości aptek i sklepów zielarskich, np tutaj – https://mojanatura.pl/glowna/2871-ekstrakt-z-glistnika-gorskiego-15ml-doktor-vedov-4607017269985.html. Posiada właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze, dlatego też ma zastosowanie wówczas, kiedy chcemy pozbyć się np. kurzajek.
Co ciekawe, obecnie trwają badania, które mają potwierdzić skuteczność glistnika w przypadku znacznie poważniejszych schorzeń, w tym również raka trzustki. Naukowcy odkryli bowiem substancje przeciwnowotworowe, które znajdują się w tej roślinie, a badania laboratoryjne dowiodły skuteczność stosowania ich na myszach chorych na ten rodzaj raka.
Obecnie glistnik jest stosowany głównie w przypadku brodawek i wówczas smaruje się chore miejsce maścią z tej rośliny. Z kolei nalewki z jaskółczego ziela lub też napary mają działanie rozkurczowe i są stosowane w przypadku silnych bólów brzucha oraz w trakcie obfitych i bolesnych miesiączek. W medycynie naturalnej glistnik stosowany jest również w przypadku chorób dróg żółciowych i moczowych, a także przy kolce jelitowej, ponieważ posiada właściwości rozkurczające, działa przeciwbólowo i żółciopędnie. Warto, jednak mieć na uwadze, że jaskółcze ziele – mimo właściwości zdrowotnych – nie powinno być stosowane w nadmiernej ilości. Wynika to z zawartości toksyn, które mogą poważnie uszkodzić wątrobę lub doprowadzić do jej zapalenia.
Przeciwskazania do stosowania jaskółczego ziela
Glistnik to silnie działająca roślina, dlatego istnieją przeciwwskazania co do jej stosowania. Co istotne, glistnika nie powinno się przyjmować przez długi okres lub stosować wyłącznie krótkotrwale – tj. do momentu wyleczenia objawów. Z kolei osoby, które zmagają się z niedrożnością przewodów żółciowych lub chorobami wątroby, nie powinny w ogóle stosować jaskółczego ziela. Jest ono niewskazane również dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią, a także dla osób chorych na jaskrę.
U niektórych osób picie soku z glistnika może powodować negatywne skutki uboczne, w tym głównie: niestrawność, biegunkę i nudności, które mogą nasilić się podczas długotrwałego stosowania naparu lub soku.
Glistnik to zioło, które znane było już w starożytnej Grecji. Wówczas też, w medycyny niekonwencjonalnej, uważano, że sok mleczny, który otrzymuje się z tej rośliny jest skuteczne przy usuwaniu kurzajek.
Te właściwości są znane do dziś. Ponadto glistnik stosuje się obecnie także w celach przeciwbólowych oraz po to by obniżyć ciśnienie krwi i zwolnić akcję serca. Co istotne, ta popularna roślina rosnąca od wieków w Polsce i uważana za pomocną na wiele dolegliwości, nie powinna jednak być stosowana w nadmiarze.