Nawadnianie kropelkowe szklarni. Idealne do pomidorów i ogórków

kasia
napisany przez Kasia
Nawadnianie kropelkowe szklarni

W systemach upraw szklarniowych bardzo ważne jest dbanie o odpowiedni poziom wilgotności. Odseparowanie gruntu i znajdujących się w nim upraw od naturalnych opadów, wymusza zastosowanie specjalistycznych systemów nawadniających. Jednych z takich systemów jest nawadnianie kropelkowe pomidorów, ogórków czy innych warzyw. Ich skuteczność w podlewaniu różnych upraw jest zaskakująco dobra. Co więcej – pozwalają one zaoszczędzić czas i sporo wysiłku.

Nawadnianie kropelkowe szklarni – jak działa?

Szklarniowy system nawadniania kropelkowego jest bardzo skuteczny, aczkolwiek wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologicznych. Najważniejszym, bo aktywnym elementem takiego systemu, jest oczywiście pompa wody. Ze względu na swą konstrukcję, pompuje ona tylko ograniczoną ilość cieczy, dzięki czemu rośliny mają jej pod dostatkiem – ani za dużo, ani też za mało. Kolejną, ważną zaletą systemów nawadniania kropelkowego, jest możliwość ich rozbudowy o dodatkowe moduły. Dzięki temu można dostosować ich konstrukcję do wymiarów szklarni i odległości, jaka dzieli ją od punktu czerpania wody.

Woda a mróz – dwaj najwięksi wrogowie

Choć ogrodowe systemy szklarniowe bardzo rzadko wykorzystywane są w okresie zimowym, zdarza się, że niektórzy inwestorzy korzystają z nich również zimą. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów grzejnych, które – choć kosztowne w eksploatacji – zapewniają wysoką temperaturę na optymalnym poziomie. Stosowanie nawadniania kropelkowego w okresie zimowym, jest jednak bardzo ryzykowne. Owszem, jeśli dopływ wody znajduje się we wnętrzu szklarni, ryzyko związane z jej zamarznięciem jest stosunkowo niewielkie. Jeśli jednak wodę trzeba doprowadzić dodatkowymi wężami, to ich bezpieczeństwo może być poważnie zagrożone.

Sterownik – co warto o nim wiedzieć?

Nawadnianie kropelkowe szklarni działa również w oparciu o określony system sterujący. Mowa tu oczywiście o układzie sterującym pracą pompy, która – w zależności od rodzaju upraw – jest włączana na taki, a nie na inny czas. W instalacji nawadniającej istotną rolę odgrywa również specjalny rozpylacz, którego zadanie polega na rozpyleniu określonej ilości wody w danej jednostce czasu. Intensywność pracy pompy w połączeniu z regulacją prędkości obrotowej urządzenia sprawia, że poziom nawodnienia może być z łatwością dostosowany do potrzeb określonego rodzaju upraw. Poza tym nawadnianie kropelkowe szklarni jest systemem całkowicie samodzielnym, który nie wymaga jakiejkolwiek obsługi!

Siła tkwi w akcesoriach do szklarni

O wyjątkowości systemu nawadniania kropelkowego świadczy… duża liczba kompatybilnych z nim akcesoriów. Przede wszystkim mowa tu o różnego rodzaju przedłużkach, za pomocą których można dostarczyć wodę nawet do najbardziej oddalonych grządek. Oprócz nich w skład szerokiej gamy akcesoriów wchodzą różnego rodzaju przejściówki, ograniczniki, regulatory ciśnienia itd.

Podsumowanie

Kropelkowe nawadnianie szklarni to bardzo często w pełni innowacyjny system, który – dzięki odpowiedniej technologii wykonania – jest całkowicie bezobsługowy. Jedynym ograniczeniem może być tu niska, zimowa temperatura, która może doprowadzić do zniszczenia całego układu.

Opinie 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *