Olej przepracowany – co z nim zrobić?
Olej przepracowany, czyli taki, który posłużył do przygotowania posiłku, czyli osiągnął odpowiednią temperaturę, nie powinien być powtórnie wykorzystywany. Nie ze względów smakowych, ale dlatego, że olej „przepalony” wydziela niebezpieczne dla człowieka, rakotwórcze związki i jedzenie posiłku przygotowanego na takim oleju jest po prostu trujące. Co zatem zrobić z przepracowanym olejem?
Po pierwsze nie wylewaj
Olej przepracowany uważany jest za odpad niebezpieczny. Nie wolno go wylewać ani do kanalizacji, ani tym bardziej do ziemi. Wymagana jest jego utylizacja. Jeśli mamy do czynienia z niewielkimi ilościami oleju w warunkach domowych, to najlepiej wylać go do pojemnika na odpady zmieszane. Jednak w przypadku restauracji, czy dużych punktów gastronomicznych, olej taki po każdym użyciu i ostygnięciu, powinien być składowany w specjalnie do tego przygotowanych beczkach.
Są one bezpieczne zarówno dla osób, które przebywają w ich towarzystwie, jak i firmy, która potem zajmie się ich transportem. Beczki dostarczane są przez firmę zajmującą się transportem odpadów niebezpiecznych i musi posiadać wszystkie konieczne certyfikaty bezpieczeństwa.
Transport oleju – jak przebiega
Zakup oleju przez firmę zajmującą się transportem odpadów jest inicjowany przez właściciela tychże odpadów. Konieczne jest podpisanie umowy, która jest nie tylko konieczna do wyświadczenie usługi, ale także stanowi zabezpieczenie dla przedsiębiorcy na wypadek kontroli. Restaurator, czy też menadżer punktu gastronomicznego ma w obowiązku pozbywać się oleju przepracowanego w sposób w pełni legalny.
Jeśli tego nie robi, musi zapłacić karę. Dlatego umowa jest dowodem na to, że wszystko odbywa się zgodnie z przepisami. Po podpisaniu umowy, w zależności od tego, czy jest to jednorazowa usługa, czy stałe zlecenie, pojawia się samochód transportowy, którego zadaniem jest przewiezienie oleju do miejsca, w którym zostanie zutylizowany. Jest to o tyle ważne, że będąc przedsiębiorcą, konieczne jest wiedzieć, że olej trafi do utylizacji, a nie będzie wywieziony w nielegalne miejsce. Dlatego też na umowie powinna się znaleźć informacja na temat tego, gdzie dokładnie trafi ten olej.
Oleje przepracowane to jedne z większych problemów każdego punktu gastronomicznego. Z reguł jego produkcja jest bardzo duża i nierzadko problemem staje się nie, tylko jego pozbywa się, ile samo przechowywanie. Warto zatem znaleźć firmę, która pozwoli na stałą współpracę i regularne
kupno olejów przepracowanych.