Domowe, szybkie i skuteczne sposoby na przeziębienie
Przeziębienie jest najczęstszą dolegliwością, która dotyka nas w okresie jesienno-zimowym lub wczesnowiosennym.
Niewiele jest takich osób, które choć raz w roku nie przechodzą przeziębienia.
Jego objawy mogą być mniej lub bardziej dokuczliwe, ale jakiekolwiek by nie były, warto zawczasu odpowiednio się zabezpieczyć i poznać naturalne sposoby na przeziębienie oraz mieć w zanadrzu zdrową receptę na przeziębienie gardła, kaszel oraz grypę!
Spis treści
Czym jest przeziębienie?
Przeziębienie rozwija się powoli – nawet kilka dni. Na początku jego objawy są delikatnie zauważalne, z czasem mogą się nasilić.
Popularne przeziębienie to nic innego, jak choroba wirusowa – wywoływana przez około 200 różnych wirusów. Jest to zapalenie błony śluzowej gardła, nosa i krtani.
Może dopaść każdego, a szczególnie uciążliwe jest przeziębienie w ciąży, gdyż wtedy ciężko zdecydować co jest dobre na przeziębienie tak, aby pomogło mamie, a nie zaszkodziło rozwijającemu się płodowi.
Dlatego każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna mieć pod ręką coś na przeziębienie we własnej kuchni, bowiem w takim przypadku najlepsze będą domowe sposoby.
Zaziębienie lubi także bardzo często łapać dzieci, dlatego każdy rodzic powinien wiedzieć co na przeziębienie dla dziecka jest najlepsze.
Czy będą to na przykład domowe sposoby na kaszel u dziecka czy po prostu udanie się do lekarza, który przepisze skuteczny lek – wybór pozostaje po stronie rodziców.
Na pewno dobrze mieć w domu pod ręką dla dzieci syrop na przeziębienie, np. z czosnku, cytryny czy herbatę z lipy z dodatkiem czarnego bzu i malin.
Bardzo dobrze sprawdza się także surowy czosnek na przeziębienie, tylko niestety dzieci nie zawsze go lubią, jednak warto nauczyć je od małego jeść to drogocenne warzywo, a będziemy mieć szybki sposób na katar u dziecka i inne dolegliwości, na które składa się przeziębienie.
Domowe sposoby to także ugotowanie rosołu z kury, czy po prostu położenie dziecka do łóżka oraz płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej.
Można wykonać, a nawet trzeba inhalację solanką termalną z dodatkiem kilku kropel olejku eukaliptusowego czy pichtowego.
Dobre rezultaty przynosi też wysmarowanie stóp i pleców musztardą , gdyż gorczyca w niej zawarta ma właściwości rozgrzewające lub wykonać prostą miksturę do nacierania mieszając ze sobą smalec gęsi z olejkiem kamforowym.
Przyczyny i objawy przeziębienia
Kiedy czujemy się osłabieni lub rozbici, kiedy mamy zatkany nos i boli nas gardło oraz kiedy dopada nas stan podgorączkowy to znak, że najprawdopodobniej dopadło nas przeziębienie.
Takie są bowiem pierwsze objawy przeziębienia. Do innych należą: kaszel suchy lub mokry, niewielka gorączka, uczucie suchego nosa i gardła.
W zależności od rozwoju tej choroby objawy mogą być słabsze, rozwijać się lub występować w różnej kolejności. Na pewno wtedy zastanawiamy się co będzie najlepsze na przeziębienie i jakie leki mamy w domowej apteczce.
Niektórzy zamiast leków na przeziębienie sięgają po to, co mają we własnej kuchni, czyli po domowe sposoby na katar, kaszel czy gorączkę. Dzięki takim metodom mogą z powodzeniem zwalczyć objawy przeziębienia.
Ale ważne jest również, a nawet i ważniejsze, aby zwalczyć jego przyczyny i znaleźć nie tylko dobry lek, ale także dowiedzieć się, jak wygląda mikstura na przeziębienie, która może wyleczyć przyczyny tej uciążliwej dolegliwości.
A główną jej przyczyną są wirusy – najczęściej rhinovirus (wywołuje do 80% przeziębień), koronawirus (powoduje do 15% przeziębień), wirus grypy (wywołuje do 15% przeziębień) oraz wirus RSV, enterowirusy, adenowirusy czy wirusy paragrypy.
Kontakt z nimi – poprzez powietrze, w którym występują lub wydzieliną z nosa z osobą zainfekowaną – naraża nas na zachorowanie, a później musimy borykać się z problemem co na przeziębienie wziąć, aby jak najszybciej pomogło.
Przyczynami przeziębienia może być także niesprzyjająca pogoda – kiedy jest zimno i mokro, łatwo wtedy o przewianie, a niektóre wirusy do swojego rozwoju potrzebują właśnie takich warunków pogodowych.
Grypa a przeziębienie
Grypa (z łac. influenza) także wywoływana jest przez wirusy – wirusy grypy. Tak samo jak przeziębienie jest chorobą zakaźną, która bardzo łatwo się przenosi poprzez kontakt z chorą osobą.
W zależności od rodzaju grypy wyróżniamy różne jej rodzaje: grypa typu B i grypa typu C – obie są dość łagodne i dają objawy podobne do przeziębienia (dochodzi do tego ból stawów i mięśni, dreszcze, bóle brzucha).
Grypa a przeziębienie to jednak nie zawsze to samo. W przypadku zarażenia się grypą typu C sprawa robi się nieco bardziej poważna. Objawami takiej choroby jest ból, dość wysoka gorączka, ostry nieżyt dróg oddechowych, a także uczucie skrajnego wyczerpania.
Wszystkie te objawy prowadzą do poważnych i groźnych powikłań, dlatego nie warto bagatelizować tej choroby i udać się do lekarza, który powie co na grypę powinno się stosować oraz przepisze leki.
Takie tabletki na grypę należy brać zgodnie z zaleceniami lekarza. Oczywiście jednocześnie można stosować inne sposoby na grypę szczególnie te domowe i łatwo dostępne, tj. herbata z imbirem, miód z mlekiem i czosnkiem, smalec gęsi czy duża ilość witaminy C (tzw. dawka uderzeniowa) może znacznie pomóc nie tylko przy grypie, ale także na przeziębienie.
Co jest dobre na przeziębienie – dieta, syropy i zioła
Odpowiadając na pytanie, trzeba skupić się na kilku istotnych składnikach, które powinniśmy wprowadzić w nasze życie. Jest to przede wszystkim odpowiednia dieta, w której nie powinno zabraknąć tego, co brać na przeziębienie się powinno, czyli: soku z cytryny, soku z malin, miodu, czosnku czy dużej ilości warzyw i owoców.
Równie ważna jest przyjmowanie odpowiedniej ilości kalorii. Swoje zapotrzebowanie kaloryczne wyliczysz za pomocą kalkulatora, który weźmie pod uwagę ilość uprawanego przez Ciebie sportu oraz Twój tryb życia. Pamiętaj, że zdrowe jedzenie to podstawa!
Jednak nie jest to wszystko to, co pomaga na przeziębienie. Dobre sposoby na katar to także inhalacje z rumiankiem i olejkiem eterycznym pichtowym, dzięki którym dużo lepiej się oddycha.
Oprócz diety czy inhalacji można także brać na przeziębienie leki przepisane przez lekarza.
Ale warto również wiedzieć, jak leczyć przeziębienie domowymi sposobami, gdyż na przeziębienie domowe sposoby są nie tyle najlepsze, co bezpieczne dla naszego organizmu i łatwo dostępne.
Wśród nich znajdują się także zioła na przeziębienie, tj. zioła ojca Klimuszko, liść babki lancetowatej, herbatka z kwiatu lipy czy herbatka malinowa lub mieszanka z pelargonią afrykańską.
Sposoby na przeziębienie powinny być także dostosowane indywidualnie, bo nie każdemu pomaga w takim samym stopniu to samo. Inną formą, dzięki której leczenie przeziębienia może być skuteczne jest picie odpowiednich syropów, np. syropu imbirowego, syropu z maliną i lipą czy syropu z kwiatu czarnego bzu.
Pamiętać należy także o tym, że to co najlepsze na przeziębienie może się wydawać jednemu, niekoniecznie będzie pomagać komuś innemu. Dlatego trzeba naleźć swój najlepszy sposób, czyli to, co dobre na przeziębienie jest właśnie dla mnie.
Przeziębienie a grypa oczywiście znacznie różni się od sobie, chociaż nie zawsze można łatwo to rozpoznać.
Leczenie tych dwóch schorzeń domowymi sposobami może być podobne, jednak należy pamiętać, że są to choroby wywoływane przez całkiem inne wirusy, a niektóre z nich mogą być groźne dla naszego organizmu.
Absolutnym uznanym liderem jest sok z bzu czarnego który zawiera samucynę i sambunigrynę.
Sok można zakupić w sklepie Moja Natura w bardzo przystępnej cenie: https://mojanatura.pl/glowna/2501-sam-sok-z-bzu-czarnego-bio-250ml-viands-5906961181428.html
Jak widać w domu mamy wiele dostępnych środków do przeciwdziałania przeziębieniom, a także wspomaganiu się w przypadku grypy. Angina to już choroba bakteryjna i z nią musimy radzić sobie inaczej.