Woskowijki – ekologiczne opakowania do żywności

kasia
napisany przez Kasia
woskowijka

Bycie eko nie wymaga od nas wielkiego wysiłku. A często okazuje się, że jest to doskonała droga do tego, by ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie, żyjąc jednocześnie w zgodzie z naturą. Świetnym przykładem na to są woskowijki – naturalne opakowania do żywności wielokrotnego użytku. Warto wiedzieć czym są oraz poznać zalety woskowijek, by przekonać się, że bycie eko w duchu zero waste (bez folii spożywczej) nie jest trudne – wymaga tylko nieco dobrych chęci.

Woskowijki – co to takiego?

Tony plastiku już zatruwają nasza planetę, więc im szybciej go ograniczymy, tym lepiej. Tylko czym zastąpić plastik i unikać folii spożywczej? Na przykład woskowijkami, które są bezkonkurencyjne w kwestii pakowania żywności – np. jedzenia na wynos, bądź do przechowywania go w lodówce. Czym są woskowijki?

Woskowijka – to kawałek bawełny nasączony zawiesiną wosku pszczelego pszczelim, do którego dodany jest olejek jojoba i żywica drzewna. Z połączenia tych składników otrzymujemy naturalne opakowania do żywności, które mają liczne zalety i oferują szereg możliwości zastosowania.

Najpopularniejszym wykorzystaniem woskowijek jest przechowywanie żywności (kanapki, kawałek ogórka, pomidora, inna warzywa i owoce). Stanowi ona ważny element wyposażenia kuchni, o czym przekonuje się coraz więcej osób, ponieważ popularność woskowijek wciąż rośnie.

Zwłaszcza że są również w wersji wegan, gdzie wosk pszczeli został zastąpiony woskiem roślinnym – np. woskiem kandelila (marka Bee’s Wrap), pochodzącym z rośliny z południowego zachodu stanów Zjednoczonych i Meksyku oraz wykazującym takie same właściwości, co wosk pszczeli. To właśnie wosk pszczeli wpływa na zachowanie świeżości przechowywanego w woskowijkach jedzenia, a ponadto wykazuje właściwości antybakteryjne i antyseptyczne.

Tak więc woskowijki jako naturalne opakowania żywności są świetną alternatywą dla folii spożywczej.

Woskowijki – rodzaje i sposoby wykorzystywania

Klasyczna woskowijka to nic innego jak arkusz bawełny, w który można w zasadzie zapakować wszystko. Wystarczy owinąć żywność, a także dużą miskę lub naczynie żaroodporne, by uzyskać szczelne opakowanie. Woskowijka swoją elastyczność uzyskuje pod wpływem ciepła naszych rąk, a kiedy „ostygnie”, co następuje po kilku sekundach, tworzy doskonałą formę do przechowywania żywności.

Woskowijką można więc zawinąć zarówno chleb, kanapkę, warzywa czy owoce, kawałek sera czy wędliny, jak również świeże zioła czy wypieki. Można je używać do przechowywania surowego mięsa i ryb. Wynika to z tego, że można je płukać jedynie zimną, a nie ciepłą wodą. Tak więc od dzisiaj nie musisz już korzystać z folii spożywczej.

Dostępność woskowijek wielokrotnego użytku na rynku jest coraz większa. Zachwycają swoim wzornictwem, kolorystyką i różnorodnością rozmiarów. Są więc nie tylko praktyczne, ale posiadają również walory wizualne, co dodatkowo zachęca do ich używania.

Woskowijki – zestawy dla każdej Pani Domu

Jeśli chodzi o rozmiary woskowijek, to najczęściej dostępne są one w następujących wielkościach:

 • małe – idealne do owinięcia kawałka cebuli, ogórka, marchewki czy wędliny lub małej miseczki z jedzeniem;
 • średnie – w sam raz do przykrycia miski, melona czy połowy kapusty, jak również kanapki;
 • duże – doskonałe do owinięcia dużej miski, ciasta bądź połowy arbuza;
 • duże ze sznureczkiem – doskonale sprawdzają się do pakowania kanapek do pracy lub do szkoły; będą również idealne do przechowywania przekąsek, sera czy włoszczyzny;
 • w rozmiarze XXL – przeznaczone do przechowywanie pieczywa, ale nie tylko; woskowijka XXL będzie idealna do owinięcia wyrastającego ciasta lub dużego naczynia żaroodpornego; z powodzeniem zastąpi również stolnicę;
 • w rolce XXL – doskonała alternatywa dla foli spożywczej w rolce; taką woskowijkę możną przyciąć do rozmiaru dostosowanego do naszych aktualnych potrzeb, a jej duży format daje nam mnóstwo możliwości oraz sposobów na jej wykorzystanie.

Gdzie kupować woskowijki?

Woskowijki najlepiej kupować od lokalnych, polskich producentów (np sklep internetowy https://novopole.eu/) – wtedy mamy bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że skład woskowijek będzie w pełni naturalny.

Chlebowijka XXL (75x35cm)

chlebowijka

Cena chlebowijki: ok 60-80 zł

Serowijka XXL (75x35cm)

serowijka

Cena serowijki ok. 60-80zł

Vegewijka XXL (75x35cm)

vegewijka

Cena vegewijki ok. 60-80 zł

Zestaw Woskowijka i Chlebowijka

woskowijki zestawy chlebowijka

Cena zestawu ok 90-100 zł (najtańszy zestaw woskowijek)

Woskowijka L (35x35cm)

woskowijka l

Cena woskowijki L ok: 40-50 zł

Ziołowijka XXL (75x35cm)

ziołowijka

Cena ziołowijki ok 60-70 zł

Woskowijki – produkt przeznaczony do wielokrotnego użytku

Niewątpliwym atutem woskowijek jest to, że nie są one jednorazowe. Są wielokrotnego użytku, a czyszczenie woskowijek oraz pielęgnacja jest banalnie prosta. Chcąc utrzymać woskowijki w odpowiedniej formie, by służyły nam długo, należy odpowiednio o nie zadbać.

Do czyszczenia woskowijek wystarczy tylko ciepła woda. Można do niej dodać niewielką ilość delikatnego płynu do naczyń, ale nie jest to warunek konieczny. Podobnie jak stosowanie gąbeczek do ich czyszczenia. Po umyciu woskowijkę należy rozłożyć na suszarce, jak pranie i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. I tak oto woskowijka jest gotowa do następnego użycia.

Woskowijki – mnogość zalet zachęca do korzystania z ekologicznych rozwiązań

Największym atutem woskowijek jest to, że powstają tylko i wyłącznie z naturalnych składników. Są więc bezpieczne zarówno dla nas, jak i naszej planety. Stosując na co dzień woskowijki ułatwiamy sobie życie, a jednocześnie dbamy o otaczające nas środowisko naturalne. Ekologiczne rozwiązania są praktyczne . W tym przypadku wystarczy folę spożywczą czy woreczki foliowe zamienić na wielorazowe woskowijki, które są zdrowe, wygodne i eko.

Wystarczy je wypróbować, aby przekonać się, że są doskonałe i niezastąpione. Staną się produktem „must have”. Zalet woskowijek jest naprawdę duża.

Zbierając je w jednym miejscu powstanie następująca lista atutów woskowijek:

 • w pełni naturalne i przyjazne środowisku;
 • przeznaczone do wielokrotnego użytku;
 • pozwalają w prosty sposób znacznie ograniczyć, a nawet zaprzestać stosowanie jednorazowych opakowań;
 • są produktem ulegającym biodegradacji – bez problemu można ich używać do rozpalania ognia czy też wyrzucić do przydomowego kompostownika;
 • banalnie proste w użytkowaniu i pielęgnacji – ciepło rąk pozwala je modelować w zależności od aktualnych potrzeb, a wystarczy jedynie chłodna woda, by je odświeżyć;
 • ich bogactwo rozmiarów i kolorów maksymalizuje możliwości ich wykorzystania;
 • zachwycają pięknym zapachem, ale też wzornictwem;
 • łatwe w przechowywaniu i zajmują mało miejsca.

Korzystając z woskowijek stawiamy na proste i ekologiczne rozwiązania. które są niezwykle praktyczne i wygodne. Jak widać, bycie eko i życie w duchu zero waste nie musi wiązać się z dużymi wyrzeczeniami czy poświęceniem z naszej strony. Wystarczy sięgać po proste rozwiązania, które nie będą szkodliwe dla naszej planety, a nam ułatwią codzienne funkcjonowanie. Po co stosować woreczki foliowe czy też folię spożywczą, jak można woskowijki, które doskonale zastępują jednorazowe opakowania. Co więcej, są od nich zdrowsze. To, że woskowijki zyskują na popularności nie jest więc niczym zaskakującym. Wiedząc czym są woskowijki i do czego można je wykorzystać – wystarczy je wypróbować i przekonać się, że są one numerem jeden w kwestii przechowywania jedzenia. Zmiana nawyków na bardziej proekologiczne się opłaca.

Opinie 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *