Jaką szklarnię wybrać do ogrodu, aby służyła wielosezonowo
Czy wiesz już, jaką szklarnię wybrać do ogrodu? Przydomowa szklarnia to marzenie wielu osób. Można je szybko zrealizować, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szklarni. W praktyce, jednak nie każda z nich spełnia oczekiwania początkujących jak i zaawansowanych miłośników ogrodnictwa. Dlatego warto wybrać solidną i trwałą szklarnię, która z powodzeniem będzie służyć przez wiele lat i zapewni optymalne warunki do uprawy ziół i warzyw, tym samym zamieniając hobby jakim jest ogrodnictwo na pasję do hodowania zdrowych i smacznych warzyw i ziół dla całej rodziny.
Spis treści
Czym kierować się podczas wyboru szklarni do ogrodu?
Dzięki własnej, przydomowej szklarni można nawet o kilka miesięcy wydłużyć sezon na własne warzywa, a ponadto cieszyć się ich smakiem nawet w okresie chłodnych, wiosennych dni i zimy. Jaka szklarnia jest najlepsza (https://sklep.arlengroup.pl/jaka-szklarnia-do-ogrodu) i na co warto zwrócić uwagę podczas jej zakupu? Oto wskazówki.
1. Samodzielna vs gotowa szklarnia – na co się zdecydować?
Samodzielna budowa szklarni jest jak najbardziej możliwa i wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. W praktyce, jednak jest to kosztowne i czasochłonne i wymaga umiejętności stolarskich, które nie każdy posiada. Z kolei koszt zatrudnienia fachowca to już spory wydatek. Co więcej, samodzielna budowa szklarni może przynieść wiele nieprzewidzianych i niemiłych niespodzianek w postaci np. przeciekającego dachu lub niestabilnego podłoża. Dlatego alternatywą jest zakup gotowej szklarni, którą można szybko i łatwo ustawić w dowolnym miejscu – np. tunelu wykonanego z poliwęglanu.
Szklarnia Trioszka – rosyjska szklarnia z poliwęglanu komorowego producenta VOLYA
Gotowa i solidna szklarnia ogrodowa z poliwęglanu posiada wiele zalet, w tym możliwość ustawienia jej szybko, w wybranym miejscu i bez konieczności spędzania długich godzin na obliczeniach, pomiarach itp. Szklarnia jest stabilna, spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, a ponadto prezentuje się nowocześnie tuż obok domu, co ma znaczenie dla osób, które oprócz funkcjonalności cenią sobie też wysoką jakość i estetykę.
W przypadku kiedy kupujemy gotową szklarnię mamy też pewność, że jej poszczególne elementy są idealnie do siebie dopasowane i nawet osoby o minimalnym doświadczeniu w zakresie montowania poradzą sobie z jej ustawieniem na działce.
2. Wymiary szklarni a potrzeby domowników
Wybierając szklarnię na potrzeby domowników warto określić jej wielkość. To, jednak nie zawsze jest możliwe, ponieważ osoby, które dopiero zaczynają uprawę nie mają pewności ile przestrzeni będą potrzebować w przyszłości na warzywa, zioła i kwiaty. Dlatego polecanym rozwiązaniem jest wybór szklarni z możliwością jej rozbudowy. Dzięki temu wraz z upływem miesięcy i lat, kiedy zwiększą się potrzeby domowników, szklarnię będzie można rozbudować o nowe segmenty, tym samym zyskując przestrzeń dla upraw. Takie rozwiązania są dostępne w zakresie szklarni wykonanych z poliwęglanu.
Specjaliści wskazują, że nie zawsze wybór dużej szklarni jest najlepszym rozwiązaniem. W praktyce, bowiem generują one wyższe koszty zakupy i utrzymania, a wiele osób nie wie czy w pełni wykorzysta przestrzeń, jaką zapewniają. Dlatego warto wybrać mniejszy model, który w dowolnym momencie będzie można powiększyć o nowy segment.
3. Materiał wykonania
To odwieczny problem z którym zmagają się właściciele domów. Co wybrać? Drewno, szkło, aluminium czy stal ocynkowaną?
Jeśli chodzi o szklarnie ze szkła, które jeszcze do niedawna stały obok domów wielorodzinnych to obecnie są coraz rzadziej wybierane. Przemawia za tym konieczność ich demontowania na okres zimowy by nie zniszczyły się i kwestia wyglądu, który pozostawia wiele do życzenia. Szyby należy czyścić, a z biegiem lat nie wyglądają one estetycznie. Szkło jest ponadto kruche i często dochodzi do stłuczenia.
Alternatywą dla szklanych tuneli są foliowe, które jednak nie zawsze przetrwają trudne warunki pogodowe i może je zniszczyć silny deszcz lub porywisty wiatr.
Jeszcze inną opcją są szklarnie np. szklane z konstrukcja wykonaną z blachy, jednak nie są ona trwałe, a sama blacha nie nadaje się do paneli wykonanych np. z poliwęglanu.
Polecanym rozwiązaniem są, natomiast szklarnie z poliwęglanu z solidną, aluminiową konstrukcją, która przetrwa bez uszczerbku przez wiele lat, jednocześnie zapewniając optymalne warunki dla upraw.
Jeśli zastanawiamy się jaką szklarnię wybrać – warto rozważyć za i przeciw każdego materiału i zastanowić się nad tym, czy chcemy mieć jeden, trwały produkt na lata, jak to jest w przypadku szklarni wykonanych z poliwęglanu, czy też mniej trwałe produkty, wymagające regularnych napraw i dodatkowych kosztów.